poniedziałek, 1 maja 2017

NODE JS - instalacja LinuxNode.js to środowisko umożliwiające m.in stworzenie własnego serwera HTTP lub innych usług sieciowych. Daje dostęp do systemu plików, metod pracy z plikami oraz innych narzędzi, dzięki którym możliwe jest wykonywanie wielu operacji na systemie. Programujemy tutaj w języku natywnym JavaScript
Node.js jest  przełomową technologią webową ponieważ umożliwił wyjście językowi JavaScript z okna przeglądarki do komputera. Jest to jeden z powodów dla , którego warto zapoznać się z tym językiem i z tą technologią.

Node.js mam zamiar wykorzystać jako bramę dostępową łączącą świat zewnętrzny (www) z wieloma punktami sterująco-kontrolno-pomiarowymi opartymi o mikrokontrolery PIC znajdującymi się za serwerem. W takiej architekturze możemy zagwarantować bezpieczeństwo w obiegu danych i zminimalizować podatność na ataki z zewnątrz czy choćby zapewnić ochronę przed śmieciami z internetu.Mam na uwadze, że jest to trochę na wyrost technologia jeśli chodzi o współpracę z mikrokontrolerami ale daje mi ona możliwość nieograniczonego rozwoju w przyszłości i nieograniczania się z pomysłami a poznanie nowych technologi  jest również bezcenne.

Dotychczas projekty nad którymi pracowałem opierały się na strukturze : www + zewnetrzny Hosting + mikrokontroler ale miałem świadomość, że nie jest to do końca właściwy kierunek szczególnie z uwagi na bezpieczeństwo. Stąd moje poszukiwania po technologiach sieciowych i odkrycie Node.js.

Instalacja Node :
Z poziomu konsoli wpisujemy :
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_9.x | sudo -E bash -
sudo apt-get install -y nodejs

następnie instalujemy dodatki :
sudo apt-get install -y build-essential

i już po bólu.
Po wpisaniu w konsolę :
node -v
otrzymamy odpowiedź w postaci numeru zainstalowanej wersji.

Node.js działa w oparciu o wyspecjalizowane moduły, które zawarte są w NPM (Node Packaged Module). Jeśli chcemy stworzyć serwer to dołączamy moduł http.etc.


Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com


Link :
Node - dokumentacja
Co to jest NodeJS 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz