poniedziałek, 30 grudnia 2019

ATSAML10E16A - Mini Board , spontaniczny projekt płytki developerskiej.

Tak bardziej pod wpływem spontanicznego impulsu niż potrzeby , wykonałem projekt mini płytki developerskiej dla ATSAML10 firmy Microchip. MCU oparty jest na "bezpiecznym" rdzeniu Cortex M23. ATSAM-y serii L przyciągają mnie jak magnes. Jest w nich coś z kobiety - tajemniczej, inteligentnej, z pozoru trudno dostępnej. Po prostu seria ta ma swój niesamowity powab , który potrafi zauroczyć. Ale uwaga to nie jest prosta zabawa :). Normalnie mi odbiło :) . Programowanie tych MCU sprawiło mi niesamowitą satysfakcję i było dużym wyzwaniem dla moich szarych komórek. Kiedyś myślałem , że ATSAM-y są zbyt skomplikowane w ogarnięciu i taka obiegowa opinia w zasadzie krążyła po wsiach, trzymając mnie na dystans. Nie mniej spróbowałem i powiem tak, łatwo nie było ale jak się złapie wiatr w żagiel z ATSAM-em to poczujemy naprawdę głęboką i ogromną satysfakcję . Jeśli szukamy nie banalnych wyzwań to ATSAM-y spełnią nasze oczekiwania w tym zakresie :). Oczywiście swoje  doznania opieram na programowaniu bez użycia bibliotek typu HAL Ale tak to już rzadko kto programuje w świecie ARM-a:).

Płytka developerska oferowana przez Microchipa nie spełnia moich oczekiwań estetycznych. Generalnie cała seria developerska dedykowana dla ATSAM-ów jest w/g mnie jakaś taka smutna. Płytki z ATSAM-ami nie są też szczególnie tanie co stanowi istotną barierę dla hobbystów. Co ma zatem zrobić biedny hobbysta jak nie chce wydać "fortuny" za płytkę ? Zakasa rękawy i sam sobie dzierga takową :). Podstawowym założeniem było stworzenie płytki maksymalnie nieskomplikowanej. Wychodząc z założenia , że to co proste jest piękne. Płytka jaką zacząłem rzeźbić będzie niewielkich wymiarów . Znajdziemy na niej tylko to co niezbędne do życia MCU plus jedno gniazdo w standardzie Mikrolektroniki. Do gniazda takiego zapniemy setki modułów produkowanych przez serbską firmę a sami też możemy takie moduły wydziergać. Jednym z takich modułów jest opisywany w innych moich artykułach moduł Ethernetowy W5500. Na płytce znajduje się również gniazdo do programowania , jest to gniazdo 10 pinowe w standardzie 1.27 ,takie samo jak w programatorze . A ATSAM-y programuję za pomocą J-LINK EDUMini, jest to najtańszy J-Link firmy Segger  ,bez problemu dostaniemy go na naszym rynku.

Moim preferowanym środowiskiem do programowania wszelakich MCU z rdzeniem Cortex'a jest IDE SEGGER. Zaprogramujemy tutaj zarówno ATSAM-a jak i STM32 za pomocą programatora z rodziny J-Link. Środowisko SEGGERA jest niezwykle szybkie, ta szybkość po prostu powala. Kompilator w IDE SEGGERA potrafi dokonać cudów , jeśli chodzi o optymalizację kodu. Projekty , które w innych środowiskach upakowane były na poziomie 30 kB tutaj zostaną upakowane na 10 kB , po prostu szok w trampkach.

Z "dziennikarskiego" obowiązku należy wspomnieć , że o ile w celach hobbystycznych możemy IDE SEGGERA używać bezpłatnie bez żadnych ograniczeń o tyle w zastosowaniach komercyjnych trzeba słono bulić za komfort pracy.


Płytka wymaga jeszcze dopracowania szczegółów i opisów ale jej zasadniczy obraz raczej się nie zmieni. Nie mogę się jeszcze zdecydować co do kolorystyki, nie miałem jeszcze nic w odcieniach różu :).


Schemat połączeń :



Płytkę wydziergałem w aplikacji webowej EasyEda, nie ma nic prostszego i szybszego do projektowania płytek.
Projekt będzie dostępny bezpłatnie na moim GiHubie , po wysłaniu płytki do produkcji.
Plik Gerbera wysłany do płytkarni czekam na efekt swojej pracy. Płytki dotarły zapewne nowo otwartym w styczniu 2020 jedwabnym szlakiem. Fajnie, że nasz kraj stał się Hubem logistycznym. Gorące płyteczki prezentują się bardzo fajnie a w realu są naprawdę malutkie :





Pozdrawiam
PICmajster
picmajster.blog@gmail.com



Linki :

ATSAML10 Mini Board

ATSAML10E16 - strona producenta





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz