Microchip rozwinął bardzo udaną serię mikrokontrolera firmy ATMEL - ATSAML o unikalną jak na razie na rynku konstrukcję opartą na architekturze ARM v8-M i rdzeniu Cortex M23. Mowa o dwóch modelach ATSAML10 i ATSAML11. W stosunku do architektury ARM v6-M na której oparte były popularne rdzenie Cortex M0/M0+ uzyskano poprawę wydajności i skalowalności. Główne cechy nowej architektury to wprowadzenie TrustZone chroniącej dane przed "wyciekiem" lub uszkodzeniem , sprzętowe dzielenie, rozszerzone opcje Debuggowania, rozszerzenie modułu MPU (Memory Protection Unit. Nowa architektura opiera się na trzech filarach : Szybciej, Bezpieczniej, Energooszczędniej.
Blog jest formą pamiętnika technicznego, upamiętniający moją przygodę z mikrokontrolerami PIC firmy Microchip. "Per aspera ad astra..."
sobota, 30 marca 2019
niedziela, 24 marca 2019
ATSAMD21 osadzony na płytce.
To nie artykuł ale zajawka. Udało się znaleźć chwilę czasu aby przylutować ATSAMD21 w obudowie 32-pin na moją nową płytkę developerską. Obudowa 32-pin jest bardzo łatwa do przylutowania , odstęp pomiędzy padami jest znacznie większy niż dla wersji 48-pin. Na płytce znajdzie się m.in superaśny transciver Silicon Labs SI4463 z dedykowaną antenką.
Pamięć EERAM 47L16, genialny wynalazek Microchipa oraz czujnik temperatury TC77 a tego zwierza jeszcze nie poznałem. Płytka wyszła bardzo zgrabnie i już się cieszę jak dziecko z własnej pracy organicznej :). Mam zamiar przed zalutowaniem płytki porobić szybkie testy Power Saving dla ATSAMD21 zobaczymy jak to wyjdzie. Idą święta i czas jest ograniczony a ja mam wyrzuty sumienia, że Żonie w porządkach w ogródku nie pomagam.
niedziela, 17 marca 2019
PIC32MM - Power Saving . Analiza trybu Idle i Sleep .

środa, 13 marca 2019
PIC32MM - Tutorial part 3 - Hello World
W tej części tutoriala zajmiemy się wreszcie czymś konkretnym i namacalnym. Spróbujemy ożywić dwie diody LED na naszej płytce developerskiej Curiosity, które będą migać niezależnie ,każda z inną częstotliwością. I tak zdefiniujemy sobie nasze Hello World. Przy okazji poznamy obsługę timera sprzętowego i konstrukcję timera programowego. Najpierw musimy zlustrować schemat płytki Curiosity aby poszukać na niej dwóch diod LED i uzyskać informację do jakich pinów mikrokontrolera są przyporządkowane.
niedziela, 10 marca 2019
PIC32MM - Tutorial part 2 - Jak ustawić zegar.
Cechą charakterystyczną PIC jest wysoka precyzja generatora wewnętrznego RC. Co implikuje fakt, że w większości przypadków kwarc zewnętrzny jest tutaj zbędny. Dlatego nie znajdziemy go na naszej płytce Curiosity. W tutorialu pokażę jak w najprostszy dostępny sposób możemy skonfigurować zegar wewnętrzny RC a zajmie nam to dosłownie moment. Ja najczęściej wykorzystuję maksymalny dostępny pułap częstotliwości oferowany przez generator RC czyli 24 MHz. Zatem na koń szable w dłoń.
czwartek, 7 marca 2019
PIC32MM - Tutorial part 1 - START
Ponieważ widzę coraz większe zainteresowanie serią mikrokontrolerów 32-bitowych PIC32MM firmy Microchip a tutoriali jako takich brakuje. Postanowiłem wyjść na przeciw oczekiwaniom osób chcących poznać te bardzo sprytne mikrokontrolery i uporządkować jakoś wiedzę o nich. Stąd pomysł na tutoriale. Na początek kilka słów o serii. W portfolio Microchipa PIC32 mamy kilka serii MM, MX, MK, MZ. Seria MM jest najmłodszą serią charakteryzuje się stosunkowo małą ilością błędów w siliconie stąd wniosek, że proces technologiczny został tutaj dopracowany. Seria MM posiada dwa podtypy GPL i GPM. Podtyp GPL posiada mniejsze obudowy ale jest wykastrowany z I2C. Podtyp GPM , którym my będziemy się zajmować występuje w obudowach 28, 48 i 64 pin i ma na pokładzie I2C.
sobota, 2 marca 2019
Embedded World 2019
Wydarzenie roku , więc czemu o nim nie wspomnieć . Zerknijmy na stoisko Microchipa, opowiada sympatyczny Lucio Di Jasio spec od 8-bitów. W linku krótki filmik z wydarzenia. Warto zerknąć choćby po to aby zobaczyć jakie mają fajne koszulki z logo Microchipa :) . LINK
piątek, 1 marca 2019
Najmniejszy na rynku moduł komunikacyjny SiP zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 oparty o SAMR30
Informacja o tyle ciekawa, że pokazuje jakie są obecnie trendy w modułach komunikacyjnych. Moduł Microchipa oparty jest o SAMR30 i ma wymiary 12,7 x 11 mm. Fizycznie jest to moduł w którym połączono mikrokontroler ATSAML21 z modułem radiowym sub-GHz (769- 935 MHz). W sumie nic odkrywczego bo takie rozwiązania są już dawno dostępne a specjalizuje się w nich np. firma Silicon Labs. no ale Microchip poszedł tutaj po bandzie i zrobił najmniejszy obecnie na rynku tego typu moduł. Dlatego warto o nim wspomnieć.
Subskrybuj:
Posty (Atom)