
Blog jest formą pamiętnika technicznego, upamiętniający moją przygodę z mikrokontrolerami PIC firmy Microchip. "Per aspera ad astra..."
wtorek, 29 października 2019
ZERYNTH - sterowanie stanem pinu za pomocą chmury WolkAbout.

piątek, 18 października 2019
ZERYNTH + WolkAbout = prosty przepis na rozmowę z Chmurą.
Jestem pod dużym wrażeniem prostoty z jaką udało mi się "zagadać" z webową Chmurą. Dotychczas był to dla mnie temat trochę z pogranicza czarnej magii. Ale dzięki ZERYNTH-owi i wspieranej przez ten projekt czeskiej chmurze WolkAbout ,udało mi się zaprzyjaźnić z tym tematem całkowicie bezboleśnie. Jest wiele obecnie na rynku rozwiązań w postaci płytek różnych producentów , które mają zaimplementowany wsad do realizacji połączenia z chmurą. Wadą tych rozwiązań jest w/g mnie ograniczenie do jednej wybranej chmury. W przypadku projektu ZERYNTH mamy do wyboru wiele chmur . Mnie w oko wpadła czeska chmurka WolkAbout i z tą chmurką udało mi się w prosty sposób porozmawiać. A co mnie kręci w projekcie ZERYNTH ? przede wszystkim możliwość prostej implementacji Gateway'a przy pomocy języka Python. Dopóki nie poznałem projektu ZERYNTH ,przymierzałem się do RasberyPI w roli bramy ale teraz widzę, że nie ma takiej potrzeby. Za ułamek kwoty RasberyPI mogę osiągnąć tą samą funkcjonalność w prostszy sposób na płytce z MCU 32 bit wspieranej przez ZERYNTH. A baza płytek ciągle się powiększa. W 2020 r zobaczymy wsparcie m.in dla PIC32.
wtorek, 8 października 2019
PIC32MM - biblioteka do obsługi kart SD od Microchipa. Wyświetlanie bitmapy na LCD.
Wszystkim dobrze znana biblioteka FatFs została bardzo ładnie i zgrabnie zaimplementowana dla serii PIC32MM . Kawał dobrej roboty zrobił Microchip ,dzięki czemu nie trzeba się trudzić aby bibliotekę FatFs przysposobić do współpracy z naszym miłym MCU. Co więcej biblioteka jest fajnie konfigurowalna i automatycznie dołączana z poziomu MCC w MPLAB-X IDE. Użytkownik praktycznie zwolniony jest z wszelkiej ingerencji w soft i może skupić się wyłącznie na używaniu biblioteki. W artykule pokażę jak dodać bibliotekę do projektu i jak tego użyć . Naszym celem będzie wyświetlenie obrazka z nagłówka artykułu na LCD i pobranie jego danych z karty SD . Mały Fiat na "małym" wyświetlaczu LCD powinień współgrać idelanie :)
piątek, 4 października 2019
ZERYNTH - Hello World
ZERYNTH to platforma implementująca język PYTHON we wspieranych przez projekt MCU. Umożliwia m.in proste podłączenie MCU do chmury i proste oprogramowanie tego w języku PYTHON. Na projekt ten wpadłem kompletnie przypadkiem ale zainteresował mnie i postanowiłem chwilę się jemu przypatrzeć. W szczególności , że projekt wspiera MCU firmy Microchip obecnie na razie tylko ATSAM-y ale jak mi powiedział twórca projektu na początku 2020 r wspierana będzie seria PIC32. Projekt jest cały czas rozwijany i dodawane są nowe MCU. Moim zdaniem rzecz jest ciekawa i warta zapoznania się z nią. A zaskakujące w tym wszystkim jest to, że to naprawdę działa :) . Spróbujmy na początek zasterować wybranym pinem MCU przy pomocy języka PYTHON.
Subskrybuj:
Posty (Atom)