piątek, 10 lutego 2017

dsPIC33EP128GP502 - 16-bitowy optymalny wybór na dłużej.

Świat mikrokontrolerów PIC oferowanych przez Microchip-a jest tak bogaty, że czasami można zawrotu w głowie dostać z tego nadmiaru. Choć podstawowa zasada, że od przybydku głowa nie boli pozostaje aktualna :)
Moja przygoda z PIC-ami zaczęłą sie od zakupu na ebay-u modelu 16-bitowego PIC24HJ128GP502. Mikrokontroler ten bardzo bogato wyposażony z 40 MIPS-ami na pokładzie rozbudził żądze poznania tego świata. Fajnie jednak mieć jedną optymalną przystań w miarę uniwersalną, bogatą w peryferia , wydajną  i za rozsądne pieniądze.
Seria PIC24 jest fajną rodzinką ale już nieco "leciwą" w/g standardów PIC-a.
Ale słowo leciwa nic nie ujmuje tym mkrokontrolerom w szczególności jak zaczniemy je porównywać do rodziny 8-bitowców. Obecnie najbardziej popularną i najnowszą serią mikrokontrolerów 16 bitowych oferowanych przez Microchip-a jest seria dsPIC33.

Przedrostek "ds" informuję nas o tym , że mamy na pokładzie technolgię do obróbki sygnałów cyfrowych DSC (Digital Signal Controllers). Wiem , że takie ustrojstwo jest wykorzystywane w fajnych projektach np pomiaru zawartości tlenu we krwi czy pulsu w organizmie człowieka czy też pomiaru stężenia glukozy we krwi bez nakłówania !!!!. I co ciekawe takie projekty są robione przez Polaków, ale niestety sprzedawane za bezcen zachodnim koncernom. I potem na świat wychodzi komercyjne urządzenie (przełomowe w danej dziedzinie) sygnowane przez zachodnią korporację i nawet nikt nie wie , że wymyślił je Polak.

Wróćmy jednak do tematu  przewodniego artykułu czyli do optymalnego wyboru mikrokontrolera PIC z rodziny 16 bitowej. Zatem moim zdaniem kandydatem na optymalny mikrokontroler czyli taki, który umożliwi nam zbudowanie zarówno prostego  zegarka jak i rakietę kosmiczną i nie obciąży zanadto budżetu hobbysty jest model dsPIC33EP128GP502. Czemu akurat ten ??
Za 2.9 EUR-o (w sklepie producenta w Microchip Direct) czyli ok 12 zł za sztukę otrzymujemy i tu posłużę się specyfikacją producenta :


Architecture 16-bit 
CPU Speed (MIPS) 70
Memory Type Flash
Program Memory (KB) 128
RAM Bytes 16,384
Temperature Range C -40 to 125
Operating Voltage Range (V) 3 to 3.6
I/O Pins 21
Pin Count 28
System Management Features BOR
POR Yes
WDT Yes
Internal Oscillator 7.37 MHz, 32 kHz
Digital Communication Peripherals
2-UART
2-SPI
2-I2C
Analog Peripherals 1-A/D 6x12-bit @ 1100(ksps) 1-D/A 0x4-bit
Op Amp 2
Comparators 3
CAN (#, type) 1 CAN
Capture/Compare/PWM Peripherals 4/4
PWM Resolution bits 16
Timers 5 x 16-bit, 2 x 32-bit
Parallel Port
GPIO
DMA 4
Cap Touch Channels 6

Pamięć programu dostępna jest w wersjach od 32 KB do 512 KB !!!!!! a RAM-u od 16KB do 49 KB !!!!!. Obudowa DIP28 lub inne.

Jak dla mnie parametry powyższe robią wrażenie. Ale zaglądając głębiej do datasheetu odkryjemy jeszcze mnóstwo innych możliwości i tajemnic tego wspaniałego mikrokontrolera.Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com


Link :
http://www.microchip.com/wwwproducts/en/dsPIC33EP128GP502

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/DS-70095K.pdf

2 komentarze:

  1. Procki ze stajni Microchip-a radzą sobie z liczbami zmiennoprzecinkowymi ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam gdzie wchodzi w grę analiza sygnałowa DSC w czasie rzeczywistym tam musi być wsparcie dla liczb zmiennoprzecinkowych inaczej to by kulało :) Microchip dostarcza również bibliotekę do obsługi różnych operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych : http://www.microchip.com/SWLibraryWeb/product.aspx?product=Floating%20Point%20Math%20Library

      Usuń