piątek, 29 września 2017

PIC32MM - rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów firmy Microchip do zasilania bateryjnego.


Ponieważ na horyzoncie myślowym pojawiła mi się zajawka dotycząca zrobienia zdalnego punktu pomiarowo-sterującego , który będzie miał komunikację radiową i zasilanie bateryjne. Stąd moje wstępne poszukiwania kandydata na mikrokontroler popędzający taki punkt....



W oko wpadła mi seria mikrokontrolerów 32-bitowych, PIC32MM . Cena poniżej 1 USD :) w zasadzie przypieczętowała mój wybór :)

Rodzina PIC32MM wypełnia lukę pomiędzy popularną serią mikrokontrolerów 16-bitowych PIC24 z technologią XLP (eXtreme Low Power) oraz serią PIC32MX. Nowa rodzina jest pierwszą z serii PIC32 dysponującą jednostkami CIP (Core Independent Peripherals) niezależnych urządzeń peryferyjnych, zaprojektowanych w celu odciążenia procesora w celu osiągnięcia niższego poboru mocy i prostszej konstrukcji aplikacji. Mikrokontrolery PIC32MM są w pełni obsługiwane przez Microchip MPLAB® Configurator Code (MCC), co znacząco upraszcza  budowanie projektów w oparciu o te mikrokontrolery.

Ogromną zaletą mikrokontrolerów  Microchipa jest bardzo łatwa migracja z jednej rodziny do drugiej, w tym przypadku np z rodziny 16-bitowej na 32-bitową. Tu nigdy nie było takich problemów jak w ARM-ach, gdzie trzeba było pisać specjalne pomostowe biblioteki typu CMSIS zapewniające względną łatwość migracji pomiędzy seriami mikrokontrolerów a potem ból, głowy w czym pisać programy czy natywnie czy CMSIS czy może jeszcze inaczej. Microchip od początku do końca ma przemyślany swój biznes i kierunki rozwoju swoich produktów dlatego warto się trzymać tej firmy takie jest moje zdanie.

Co wyróżnia serię PIC32MM lub inaczej co jest powodem aby się nią zainteresować :

- niski pobór prądu ok 500 nA, (celowe do zasilania z baterii)
- dostępne małe obudowy,
- CIP (Core Independent Peripherals) - czyli możemy implementować układy cyfrowe działające poza core mikrokontrolera, czyli takie cóś jak w Cypressach jest.
- pełne wsparcie Configurator Code (MCC)
- duża wydajność jak na niskobudżetowy produkt 1,53 DMIPS/MHz dla 25 MHz mamy 38 DMIPS (dla porównania ARM Cortex M0+ 0.95 DMIPS/MHz)
- USB OTG na pokładzie

Wyposażenie typowe jak na mikrokontroler, nie ma tu jakiś specjalnych wodotrysków.

PIC32MM dzielą się na dwie rodziny jak to w życiu bywa na biedniejszą i bogatszą :) czyli PIC32MM0064GPL036 Family i PIC32MM0256GPM064 Family. W bogatszej rodzinie mamy m.in 256 kB Flash , 32 kB RAM i DMA.

Na rysunku poniżej bogatsza rodzina


Szczegółowe porównanie rodzin w linku poniżej artykułu.

PIC32MM dedykowane są m.in do, cytat : "IoT Sensor Nodes - Environmental monitoring, Sensor control, Smart remotes "
I o takie zastosowanie właśnie Polska Ludowa walczyła.

Nie pozostaje mi nic innego jak wyjąć ze skarpety ok 1 USD i podarować go firmie Microchip w zamian za mikrokontroler celem testów :)

PIC32MM dotarł do mnie  w obudowie 48 pin , jest naprawdę maluśki 7x7 mm, bez lupy się nie obędzie. Ale zastanawiam się czy nie zrobię wyjątku i nie kupię płytki rozwojowej od Microchipa bo jest promocja 20 %. do końca grudnia 2017. Słowo ciałem się stało i zamówiłem płytkę rozwojową z PIC32MM0256GPM064 chcę zobaczyć jak jankesi robią płytki :)



Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com


Linki :
PIC32MM - Family

2 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Monika.., piękne imię a jego patronka Św Monika jest wzorem miłości rodzicielskiej.
    Pierwsza Kobieta na moim blogu :) musiałem to jakoś szczególnie zaakcentować.

    Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń