Ponieważ jestem kolekcjonerem mikrokontrolerów 16 bitowych PIC nie ustają moje poszukiwania w znajdywaniu kolejnych ciekawych mikrokontrolerów firmy Microchip.Tym razem do kolekcji zamówiłem mikrokontroler 16 bitowy PIC w obudowie TQFP 44 - dsPIC33EP512GM604.
Jakie przeznaczenie sygnował dla tego mikrokontrolera Microchip ?
Odpowiedź znajdujemy w notce cytat :
"Microchip’s dsPIC33E family of digital signal controllers (DSCs)
features a 70 MIPS dsPIC® DSC core with integrated DSP and enhanced
on-chip peripherals. These DSCs enable the design of high-performance,
precision motor control systems that are more energy efficient, quieter
in operation, have a great range and extended life. They can be used to
control brushless DC, permanent magnet synchronous, AC induction and
stepper motors. These devices are also ideal for high-performance
general purpose applications....."
Z notki od Microchipa wynika , że mikrokontroler nadaje się z grubsza do wszystkiego co wymaga dużej wydajności. Z cech wyróżnionych mamy rozbudowane możliwości w zakresie sterowania silnikami różnego typu DC i AC.
Mikrokontroler popędzany jest zegarem do 70 MHz i daje 70 MIPS-ów ognia z rury wydechowej z czego wynika ,że jedna operacja 16 bitowa obsługiwana jest w 1 cyklu zegara. Posiada wspomaganie dla obróbki sygnałów cyfrowych w tym transformaty fouriera etc o tym informuje nas przedrostek ds .
RAM-u mamy 48 KB a pamięci Flash 512 KB, amator tego do końca życia nie wykorzysta. Swoja drogą można te zasoby wykorzystać do postawienia serwera, Microchip ma swoją bibliotekę obsługi stosu TCP/IP.
Moją uwagę przykuły bardzo rozbudowane peryferia w tym modelu jak na relatywnie ubogą obudowę TQFP 44. W szczególności 2 x kontrolery CAN, daje nam to możlwość obsługi dwóch niezależnych sieci CAN i 2 x Quadrature Encoder Interface (QEI). QEI to nic innego jak sprzętowa obsługa enkoderów o rozbudowanych możliwościach, daje nam to możliwość użycia dwóch niezależnych enkoderów.
Pozostałe interfejsy zwracają uwagę swoją nieprzeciętną ilością :
4 x UART
3 x SPI
2 x I2C
1 x Codec Interface module (DCI) with I2S Support
Warta uwagi jest sprzętowa obsługa np.klawiszy pojemnościowych : Cap Touch Channels w ilościach 18 szt.
Z cech wartych odnotowania :
18 x Motor Control PWM Channels
4 x DMA
9 x 16-bit Timers
4 x 32-bit Timers
Cena ok 5.10 EUR , powyżej 26 cena spada do 4,69 EUR w sklepie Microchipa. Wydaje się być uczciwą ceną jak za możliwości jakie nam daje mikrokontroler, choć z drugiej strony fajnie by było gdyby 5 zeta kosztował na przykład :)
Do wad należy zaliczyć małą ilość kanałów DMA (4szt) dlaczego mało ? ano wystarczy skorzystać z dwóch kontrolerów CAN i mamy 4 kanały zajęte. Gdybyśmy jeszcze chcieli skorzystać z DMA przy odczytach ADC czy popędzić UARTA to by się zrobiła przysłowiowa dupa blada.
Optymalną ilością kanałów DMA jest 8 szt i taka ilość jest np.w moim bazowym mikrokontrolerze PIC24HJ128GP502.
Podsumowując mikrokontroler dsPIC33EP512GM604 jest wart grzechu bliższego poznania
Warto jeszcze nadmienić, że obudowa TQFP 44 jest user friendly i każdy amator poradzi sobie z przylutowaniem tego do płytki stosując zasady lutowania SMD. Płytkę najlepiej sobie samemu zaprojektować , polecam to zrobić w programie EasyEDA ponieważ mamy tu bardzo bogatą bibliotekę mikrokontrolerów PIC-a dostępnych w wyszukiwarce programu a sam program jest prosty jak świński ogon :). Dla leniwców są dostępne u nas adaptery TQFP44.
Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com
Linki :
dsPIC33EP512GM604 - datasheet
Już myślałem, że blog padł :) Ostatnio męczę attinny817 ale nie wiem czy jest sens w to brnąć, chyba przerzucę się na pic :)
OdpowiedzUsuńIle wynosi DMIPS PIC-ów ? w atmegach to proste.
Blog nie padł tylko wakacje były :)
OdpowiedzUsuńMój bazowy mikrokontroler od którego zacząłem przygodę z PIC-ami PIC24HJ128GP502 ma 40 MIPS-ów , prezentowany w artykule 70 MIPS-ów. Świat i ludzie ta wydajność to i tak kosmos dla hobbysty. Zaletą tutaj jest to, że otrzymujemy względnie dużą wydajność z bogatymi peryferiami i nie ma potrzeby oglądać się za ARM-ami i to jest podstawowa zaleta zabawy z PIC-ami.
OdpowiedzUsuń