Nadchodzi rewolucja w świecie Microchipa i środowiska IDE do programowania MCU z oferty tej firmy. Mamy do czynienia z ciekawym ruchem. Dotychczas był podział na IDE do programowania MCU serii PIC 8/16/32 bit - MPLABX-IDE i IDE do programowania MCU przejętej firmy ATMEL - ATMEL STUDIO. Od wersji MPLABX-IDE ver 5 dodano możliwość pisania programów i debugowania 8-bitowych MCU byłej firmy ATMEL. Na razie jest mowa o 20 rodzinach MCU 8-bitowych ale jest to zapowiedź prawdopodobnie o odejściu od ATMEL STUDIO i zunifikowaniu platformy dla wszystkich produktów firmy Microchip w tym MCU AVR, SAM, Attiny etc.
Na pewno będzie jakiś okres przejściowy na dopracowanie całego przedsięwzięcia. Ale sygnał został dany. Dla mnie najciekawszym aspektem tej całej operacji będzie przeniesienie MCU serii SAM (jeśli nastąpi) czyli z rdzeniem Cortexa - MCU 32-bity SAM Cortex Są to w/g mnie jedne z ciekawszych i innowacyjnych MCU z rdzeniem Cortexa na rynku. Firma Atmel była np. pionierem w produkcji MCU z rdzeniem Cortex M0+. W serii SAM znajdziemy tak energooszczędne modele , które można zasilać np. energią z ludzkiego ciała, widziałem taki projekt. Dla przykładu seria SAM L10/11 w trybie normalnej pracy zużywa 25 uA/MHz a w ekosystemie STM popularnym na naszym rynku np. seria STM32L0 reklamowana jako ultra low power "pożera" aż 49uA/MHz czyli prawie dwa razy więcej. Co daje przejście do MPLABX-IDE ?? dla mnie przede wszystkim możliwość programowania MCU SAM w Linuxie i to będzie myślę jakiś punkt zwrotny w rozwoju mojego bloga. Kobyła ATMEL STUDIO niestety nie jest przewidziana do Linuxa a to jest dla mnie ogromna wada dla środowiska.
Do programowania MCU byłej firmy Atmel w środowisku MPLABX-IDE przeznaczony jest programator/debugger PICkit4.
Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com
Mam nadzieję, że kiedy dodadzą wszystkie MCU ATMELa, to nie wymyślą sobie jakichś opłat za lepszą optymalizację kodu kompilatora (chociaż znając Microchip...)
OdpowiedzUsuń