czwartek, 8 listopada 2018

Rewolucyjne środowisko firmy SEGGER do programowania m.in mikrokontrolerów serii SAM firmy Microchip.

Na rynku pojawiło się nowe środowisko do programowania MCU z rdzeniem ARM od firmy Segger. Nie byłoby w tym nic ciekawego gdyby nie fakt , że nie jest to kolejna edycja Eclipsowych tworów oraz to, że zaprogramujemy tutaj m.in mikrokontrolery z oferty firmy Microchip. Moją uwagę przykuła   jedna rewolucyjna/rewelacyjna możliwość. Mianowicie IDE SEGGERA wspiera mikrokontrolery SAM firmy Microchip. A to oznacza, że wreszcie możemy programować te wspaniałe MCU w środowisku LINUX. Dotychczas możliwe to było tylko w ATMEL STUDIO , KEIL i IAR ale tylko pod Windą. Microchip co prawda przenosi produkty byłej firmy ATMEL do swojego środowiska MPLABX-IDE ale zanim to zostanie dobrze zrobione to jeszcze może trochę wody w Wiśle upłynie. Obecnie mamy tu i teraz doskonale działające  środowisko SEGGER-a , które jest niezwykle wydajne , szybkie i wspiera  MCU SAM.
Firma Segger jest znana z doskonałych pogramatorów dla MCU z rdzeniem ARM znanych jako J-Link. Sam, stałem się szczęśliwym posiadaczen takiego programatora w najtańszej wersji J-Link EDU mini. IDE Seggera jest dedykowane programatorom tej firmy. Środowisko wspiera "natywne" programowanie czyli praca organiczna na rejestrach bez wspomagaczy typu biblioteki HAL. Do dyspozycji mamy wszystkie pliki nagłówkowe niezbędne do programowania wybranego MCU. W przypadku kiedy chcemy korzystać z biblioteki HAL, trzeba ją ręcznie dodać do projektu.
Pierwsze co się rzuca w oczy to niespotykana szybkość działania środowiska co daje naprawdę olbrzymie poczucie komfortu pracy w nim. Na pierwszy rzut oka wygląda ubogo w stosunku do przeładowanych opcjami i ikonkami środowisk opartych o Eclipse ale to pozory, znajdziemy wszystko co potrzebne a nawet więcej. Bardzo szybko można się tutaj odnaleźć. Powiem dosadnie środowsko jest w/g mnie zarąbiste.

Aby dodać mikrokontroler z wybranej rodziny musimy doinstalować odpowiednią paczkę Tools --> Package Manager :


Nie wykluczone , że przymierzymy się do zrobienia płytki developerskiej np. dla ATSAML21 i wypróbujemy w praktyce nowe środowisko Seggera. O mikrokontrolerach SAM chodzą legendy bo to legendarna seria MCU z rdzeniem Cortexa , która przerosła wiele lat temu wszystko to co obecnie mamy na rynku m.in np w zakresie energooszczędności. Firma ATMEL była pionierem w produkcji MCU z rdzeniem Cortex M0+. Microchip po przejęciu firmy Atmel mocno napiera na rozwój i rozbudowę tych mikrokontrolerów, warto moim zdaniem je poznać tym bardziej , że jest to produkt made in USA. Środowisko Segger-a jest całkowicie za darmo i bez żadnych ograniczeń co do wielkości kodu tak jak to jest np w Keil-u czy IAR. Jedynym ograniczeniem jest brak zgody na stosowanie komerycjne, a za taką trzeba zapłacić 998 USD. Co porównując to do cen środowsika Keila jest symboliczną kwotą.

Warto zauważyć, że firma Segger mocno zbliża się do Microchipa o czym świadczą drobne sprawy takie jak np ta poniżej :



Na koniec ciekawostka, środowisko Seggera jest dostępne również w wersji dla  rdzenia w architekturze RISC-V czyli architektury nie opartej o prawa własnościowe tak jak ARM. ARM zabiega o to aby informacje o istnieniu alternatywnej architektury dla rdzeni ARM-a - RISC-V nie były mocno rozpowszechniane. Ostatnio było głośno o tym jak poważna firma ARM zachowała sie bardzo niepoważnie i wykupiła domeny związane z nazwą RISC-V na których próbowała podważać tę inicjatywę.

Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com



Linki : 

1 komentarz: