piątek, 15 lutego 2019

ATSAMD21 - popularny przedstawiciel serii ATSAM.

Wzrost zainteresowania w świecie serią ATSAMD21  wynika m.in z faktu, że są to mikrokontrolery wybrane przez organizację ARDUINO do nowych konstrukcji. Szczególnie bogata jest w nie rodzina ARDUINO MKR .Mikrokontrolery te znajdziemy również w wielu konstrukcjach ADAFRUIT Mając m.in powyższe na uwadze warto przyjrzeć się tym mikrokontrolerom bliżej. Moje oko przykuł ostatnio model ATSAMD21E18 Literka E w nazwie informuje nas, że mamy do czynienia z obudową 32 piny. Z przylutowaniem tej wersji obudowy nie będzie miał nikt problemu ponieważ rozstaw nóżek jest wyraźnie większy niż w obudowie 48-pin. Cyferka 18 symbolizuje, zasoby pamięci na poziomie. 256k Flash i 32k RAM, świat i ludzie na co komu więcej.


Szczegółowe parametry techniczne doczytamy sobie na stronie producenta ATSAMD21E18 - strona producenta .  Z rzeczy ciekawych , które wyróżniają ten mikrokontroler z tłumu cortexowego to m.in moduły SERCOM, to naprawdę bardzo fajne peryferium o czym sam się przekonałem przy okazji jego testowania na ATSAML21. Fajną sprawą jak dla mnie jest obecność dwukanałowego interfejsu I2S do przesyłania zakodowanego cyfrowo dźwięku, bo to inspiruje do zabaw z przetwornikiem DAC takim jak np. legendarny TDA1543. Tak swoją drogą ostatnio słuchałem w słuchawkach muzyki z tego przetwornika , klimat i jakość dźwięku powala po prostu na kolana. Wykorzystując tę właściwość ATSAMD21 możemy zbudować sobie w prosty sposób audiofilski odtwarzacz muzyki o wysokiej jakości.

Warto zwrócić uwagę na bardzo niskie minimalne napięcie pracy na poziomie 1.62 V co jest też cechą wyróżniającą ATSAM-y. Inne unikalne peryferia i cechy to EVENTY i SLEEP WALKING. W standardzie mamy kontroler dotyku i rozbudowane cechy modułów czasowych. I to wszystko w kulturalnej cenie na poziomie 12 zł. Tu warto zauważyć, że ATSAMD21 jest wyraźnie tańszy od serii ATSAML21.

W zasadzie ATSAMD21 można spuentować , że jest to wół roboczy do wszystkiego. Ma praktycznie wszystko co jest potrzebne do szczęścia :) Programujemy i debugujemy go w trybie SWD czyli tylko na dwóch pinach. Oprócz dedykowanych programatorów, ATSAM-y możemy programować np. J-Link firmy Segger. Programy piszemy w środowisku ATMEL STUDIO , IAR, Keil, za niedługo w MPLABX-IDE oraz w najnowszym środowisku firmy SEGGER , które w/g mnie jest najszybszym na rynku środowiskiem do programowania MCU z rdzeniem Cortex i generuje bardzo dobrej jakości zoptymalizowany kod. Środowisko to obsługuje wszystkie ATSAM-y łącznie z najnowszymi ATSAML11 i 10.

Tak swoją drogą zacząłem dziergać nową płytkę developerską dedykowaną obudowie 32 pin, na którą osadzimy nie tylko serię ATSAMD21 ale również ATSAML21. W myśl zasady dzień bez projektowania płytki developerskiej jest dniem straconym :). Dzięki 32-pinom uzyskałem więcej wolnego miejsca na płytce dlatego tym razem umieszczę na niej dodatkowe komponenty w postaci  pamięci EERAM 47L16 i prawdopodobnie moduł radiowy ale jaki to na razie tajemnica. Wyświetlacz jaki zastosuję to 2.2" 320x240 ILI9341.

Na koniec taka luźna dygresja : Istotnym aspektem wydaje się fakt, że Microchip nie nakłada ograniczenia w postaci End of Life na  swoje wyroby tak jak czynią to masowo inni producenci. Stąd wynika fakt, że w ofercie tego producenta możemy znaleźć również bardzo leciwe konstrukcje a malkontenci znajdują w tym pożywkę dla swojego gdakania . Brak czasowych ograniczeń na produkcję elementu jest dodatkowym w/g mnie czynnikiem zachęcającym ku zainteresowaniu się produktami firmy Microchip.

Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com

 
Linki :

Artykuł o ATSAMD21
ATSAMD21E18 - strona producenta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz