środa, 8 stycznia 2020

Projekty Czytelników - karta 8DI/8DO na 24V DC do zastosowań w automatyce przemysłowej.

Miło mi jest kiedy czytelnik mojego bloga "zarażony" pasją , dzieli się ze mną swoimi pomysłami i projektami. Taka jest wartość dodana prowadzenia bloga, że można poznać fajnych i twórczych ludzi, którzy sami są później w stanie zaoferować coś światu . Czytelnik o nicku Chris King jest jednym z takich ludzi. Z Chrisem poznałem się osobiście na jednej z prezentacji Microchipa w Warszawie. Człowiek ten drałował 500 km od miejsca stałej dyslokacji aby spotkać się ze mną i po raz pierwszy dotknąć  produktów Microchipa. Chris jest na najlepszej drodze  do osiągnięcia poziomu Jedi w zakresie MCU Microchipa , w szczególności upodobał sobie konstrukcje 16-bitowe i na nich obecnie postanowił tworzyć swoje projekty. Jego projekty i pomysły są niebanalne i co ciekawe jest w stanie wykorzystać je zawodowo w procesach technologicznych związanych z automatyką przemysłową. Zazdroszczę ludziom , którzy swoją pasję/hobby mogą łączyć z wykonywanym zawodem.

Chris obecnie pracuje nad modułem karty 8DI/8DO na 24V DC. Sercem modułu jest najnowszy produkt Microchipa w 16-bitach czyli 100 MHz mocarz z serii dsPIC33CK. z CAN-FD na pokładzie. Mogę śmiało postawić tezę , że w wielu zastosowaniach może się okazać , że jest to lepszy wybór niż np MCU 32-bit z rdzeniem ARM a co istotne znacznie prościej się go programuje, no i nie mamy tutaj narzutu w postaci biblioteki typu HAL.  Zasoby tego MCU są imponujące jak na ekosystem 16-bit i nie tylko. Moduł wykonawczy DI/DO jest oparty na logice MCP23S17 . Wyjścia DO wzmocnione  driverem mocy ITS711L1. Izolacja galwaniczna DI/DO wykonana na transoptorach TLP291-4. Na płytce znajdziemy również trzy wierszowy wyświetlacz DOGM163 z bajecznie pięknym bursztynowym podświetleniem LED oraz genialną pamięcią EERAM 47L16 Microchipa. Chris jeszcze nie wie, że wysłałem mu najnowsze pamięci Microchipa EERAM 48L512. Bo jakby wiedział to by się pewnie pojawiły w jego projekcie :) . Ponieważ PIC-e Microchipa mają pięknie zaimplementowaną funkcję printf() za pomocą , której wyślemy komunikaty bezpośrednio na UART bez używania funkcji UART-owych. Chris wykorzystał ten fakt do realizacji komunikatów serwisowych wysyłanych po UART, na płytce znajdziemy zatem konwerter UART/USB oparty na układzie  CH3404. Podstawowym komunikatem serwisowym jest jak na razie oczywiście Hello World :) :




Płytka Chrisa potrafi się komunikować po CAN FD. Ciekawym aspektem jest przejściówka ze złącza PICkit3 na złącze typu  Micro-Match z rastrem 1.27. Samą przejściówkę widać na poniższym zdjęciu zapiętą do programatora PICkit3.




Chris swoją płytkę wykonał w aplikacji webowej EASY EDA.


Gratuluję udanego i ciekawego projektu z wykorzystaniem MCU serii PIC.

Wiadomość w ostatniej chwili, Chris podjął się wyzwania i otworzył swojego bloga - Blog Chrisa. Każda taka inicjatywa jest bardzo cenna bo ludzie dzieląc się swoją wiedzą i pomysłami inspirują innych do podobnych działań i tak powstaje postęp a postęp służy ludziom :)



Pozdrawiam
PICmajster
picmajster.blog@gmail.com

2 komentarze: