czwartek, 24 grudnia 2020

PIC32CM MC00 Family - nowa rodzina PIC z Cortex M0+ na pokładzie.

Microchip idzie w kierunku integracji ekosystemu PIC z rdzeniami ARM Cortex. Być może będzie to też oznaczać w przyszłości zamknięcie linii ATSAM przejętej firmy ATMEL ale to moje spekulacje tylko. Nowy przedstawiciel PIC32CM MC00 jest prawdopodobnie mocno poprawionym w siliconie ATSAMC20 z wyjętym CAN. Trzeba przyznać , że Microchip ustanowił jakiś kosmiczny rekord w minimalizacji błędów w siliconie. W nowej serii PIC32CM widzę tylko 5 błędów !!! jeśli porównamy to do protoplasty czyli ATSAM C20 gdzie błędów jest ponad 100 to widzimy jak olbrzymi progres Microchip wykonał w nowej konstrukcji. Zajrzyjmy co tam pod maską ma nowy PIC z rdzeniem ARM.

Na wstępie musimy zauważyć, że nowy PIC32CM jest zasilany w zakresie 2.7 - 5.5 V co jest rzadkością w świecie ARM-a i rdzenia Cortex. Czyli możemy zastosować ten MCU w dwóch ekosystemach zasilania 3.3 V i 5 V co jest dużą zaletą. Zegar 48 MHz, Flash 128 kB, RAM 16 kB

Ze specyfikacji wynika , że jest to podstawowy segment MCU doposażony w peryferia wspierające obsługę "Motor Control". Cechami charakterystycznymi PIC32CM są znane ze świata ATSAM-ów uniwersalne moduły SERCOM (4 szt) , Sleep Walking (czyli obudź się, zrób co masz zrobić i się uśpij), Event System.

Ten niepozorny na pozór MCU ma do zaoferowania dosyć ciekawe peryferia m.in sprzętowe dzielenie i potęgowanie Divide and Square Root Accelerator (DIVAS) czy konfigurowalne układy logiczne działające poza percepcią rdzenia Configurable Custom Logic (CCL).

Warto też nadmienić  , że nowy MCU jest certyfikowany w zakresie spełnienia  normy bezpieczeństwa funkcjonalnego . Bez tego nie wprowadzimy na rynek, żadnego urządzenia elektronicznego np w przemyśle motoryzacyjnym.

Nowe PIC-e zaprogramujemy w MPLABX IDE z kompilatorem XC32 i dodatkowo są wspierane przez MPLAB HARMONY. Dostępne są w obudowach 32 i 48 pin. W obudowie 32-pin cena ok 8 zł.

Więcej informacji doczytamy na stronie produktu PIC32CM1216MC00032

Moim zdaniem to ciekawy zamysł Microchipa i w sumie nie mogę się doczekać kolejnych konstrukcji tego typu.


 
 
Pozdrawiam

PICmajster
picmajster.blog@gmail.com

4 komentarze:

  1. Nowa rodzinka również w AVR, " AVR DB" wyglądają słodko. :)
    24 mHz
    12 bit ADC różnicowy
    10 bit DAC
    Zero Cross Detector
    Opamp
    MVIO- zastepuje konwerter poziomów logicznych
    Ciekawe obudowy.


    OdpowiedzUsuń
  2. A czy można go zmusić do pracy z innym środowiskiem naturalnie cortexowym i kompilatorze GCC. XC32 wg mnie to herezja zmierzająca do katastrofy osobistej użytkownika programisty , nie ma jak w GCC poziomów -o2 -o3 i -oS bez płacenia $$$$ ,do tego skąpa dokumentacja.

    OdpowiedzUsuń
  3. MDK ARM Keil-a , IAR Systems i powinno niedługo wskoczyć do IDE SEGGERA. Odnośnie XC32 nie podzielam Twojej opinii .To o czym piszesz dla hobbystycznego programowania nie ma kompletnie żadnego znaczenia a w przypadku komercyjnego programowania, dla firmy, która w swoim portfolio używa wyrobów Microchipa zakup wersji XC32 z optymalizacją nie stanowi żadnego problemu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Drobne uzupełnienie, PIC32CM i ATSAM-y mają włączoną optymalizację, a zamiast kompilatora XC32 można użyć kompilatora Keila (lepszego już chyba nie ma ). Wybór kompilatora jest dostępny w MPLAB Harmony.

    OdpowiedzUsuń