środa, 31 maja 2017

dsPIC33EP512MC806 - brakujący element w teori Darwina ??.

Teoria Darwina dziurawa jak ser szwajcarski , dziś można ją traktować jako ciekawostką z pogranicza fantastyki naukowej. Skoro zatem nie pochodzimy od małpy to na placu boju zostaje tylko pochodzenie od Boga i tego się trzymajmy.


Dosadnie o teorii Darwina - Wojciech Cejrowski  : https://www.youtube.com/watch?v=NS-p8abBS0U .

W świecie mikrokontrolerów wszystko jest proste tu nie ma żadnych lewych teorii, które dałoby się łatwo podważyć.
Zdarzają się tylko czasem ukryte rodzynki :)
Takim rodzynkiem jest mikrokontroler 16-bitowy  o długaśnym oznaczeniu dsPIC33EP512MC806 odkryty przezmnie dosłownie przez przypadek.

Mikrokontroler ten nie jest wymieniony w Quick Reference Guide gdzie znajduje się lista wszystkich mikrokontrolerów 16-bitowych firmy Microchip.

Mając tę listę przed nosem składałem zamówinie na mikrokontroler dsPIC33EP512GP806, czesko-polski błąd i zamiast GP weszło MC w zamówieniu. Połapałem się już po fakcie jak zamówienie wyszło.

System przepuścił moje zamówienie więc mikrokontroler dsPIC33EP512MC806 musiał istnieć, pomimo, że nie było go na oficjalnej liście Microchipa. Wbiłem zatem oznaczenia mikrokontrolera w wyszukiwarkę na stronie Microchipa i bingo moim oczom objawił się rodzynek. Czemu nie ma go w oficjalnym wykazie nie wiem , wytłumaczyłem sobie to faktem , że zamówiłem przez przypadek towar z pod lady.

Co zatem mamy na pokładzie. Najpierw trzeba zauważyć, że mikrokontroler jest w obudowie TQFP 64 nóżkowej.  Czy jest to dla nas jakiś problem ?? no nie raczej ciekawe wyzwanie. Do testów wykorzystam płytkę konwerter taką jak na obrazku :

Koszt płytki symboliczny całe 2.60 zł.  Tu przyda się grot minifala i topnik w płynie do SMD.
Nagrodą za przylutowanie mikrokontrolera będzie nieograniczony dostęp do jego bogatych peryferiów i przeogromnej ilości (jak dla Hobbysty) pinów do wykorzystania I/O 53 szt.

Wybrane parametry :

Pamięć programu : 512 KB (hulaj dusza)
Pamięć RAM : 52 KB
Zegar : 70 MHz (70 MIPS) , co oznacza 1 instrukcję 16 bitową na 1 cykl zegara.

Resztę w specyfikacji sobie dopatrzeć bo jest tego zbyt duża lista aby wymieniać na piechotę :


Z cech wyróżniających ten mikrokontroler to :

- moduł DSP do zabawy z analizą i obróbką w czasie rzeczywistym sygnałów np wsparcie dla obliczeń  Transformaty Fouriera etc.

- oznaczenie MC (Motor Control) sugeruje, że na pokładzie znajdziemy rozbudowane opcje do sterowania różnymi silnikami .

- QEI (Quadrature Encoder Interface) - takie cuś co umożliwia bezpośrednie sterowanie enkoderami (2 szt) - bardzo fajna rzecz.

- Timery 9 x 16 bit i 4 x 32 bit (pełny komfort koniec z ograniczeniami w postaci 8 bitowych Timerów.)

Generalnie mikrokontroler ma tyle zasobów i peryferiów w tym specjalistycznych niespotykanych w innych mikrokontrolerach , że dla hobbysty wystarczy na 100 lat zabawy :)

Obecnie czekam na paczuszkę z zamówieniem jak zobaczę je to pewnie się zakocham :) taki jestem kochliwy z natury.


Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com


Linki :

dsPIC33EP512MC806 - soecyfikacja
dsPIC33EP512MC806 - datasheet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz