
Blog jest formą pamiętnika technicznego, upamiętniający moją przygodę z mikrokontrolerami PIC firmy Microchip. "Per aspera ad astra..."
niedziela, 30 września 2018
Płytka developerska PIC32MM dla Kowalskiego.

wtorek, 25 września 2018
MCCP i SCCP w PIC32MM - kopalnia skarbów
Moduł xCCP (Compare/Capture/PWM) jak określił Paweł Borkowski w książce "Mikrokontrolery PIC w praktycznych zastosowaniach" to programistyczna kopalnią skarbów. Moduł występuje w dwóch odmianach SCCP(Single) i MCCP(Multi). Różnica sprowadza się do ilości sterowanych pinów i dodatkowych możliwości. W module Single możemy działać tylko na jednym wybranym pinie a w Multi na grupie pinów (maksymalnie do 6) i tutaj mamy dostępne dodatkowo, bardziej rozbudowane możliwości, od których może głowa rozboleć.
piątek, 21 września 2018
PIC32MM i piny alternatywne dla I2C1 - odkrywamy najskrytsze tajemnice :)
Interfejs I2C1 w PIC32MM nie możemy przyporządkować do innych pinów niż wymusza to producent firma Microchip. Standardowo mamy tutaj przyporządkowane następujące piny RB9 -> SDA1 i RB8 -> SCK1 . Z tabelki z opisem pinów MCU wynika jednak , że jest dostępna alternatywa. Ponieważ sam się drapałem w głowę przez chwilę nad tym zagadnieniem. Dlatego czynię niniejszy wpis przy okazji przywołujący mi skojarzenie ze słynnym serialem Stanisława Bareji - Alternatwy 4.
poniedziałek, 10 września 2018
Input Change Notification (ICN) w PIC32MM
W mikrokontrolerach 32-bitowych firmy Microchip serii PIC32MM mamy do dyspozycji dodatkową funkcjonalność na portach I/O nazwaną Input Change Notification. Funkcjonalność polega na tym, że każdy praktycznie pin I/O może spełniać rolę przerwania zewnętrznego INT. Dowolny pin I/O skonfigurowany jako wejście jest w stanie wykryć nam zmianę sygnału podanego na wejście i wygenerować przerwanie. W sumie jest to bardzo ciekawa funkcjonalność i przydatna w praktyce. Możemy ustawić dowolny pin I/O tak aby generował przerwanie po nadejściu zbocza narastającego lub/i opadającego. W artykule pokażę jak ustawić tę funkcjonalność i zdefiniować przerwanie. Moim bazowym mikrokontrolerem jest PIC32MM0256GPM048 i do niego odnoszę ten wpis, aczkolwiek wszystko co piszę tutaj odnosi się do całej rodziny PIC32MM.
Subskrybuj:
Posty (Atom)