niedziela, 30 września 2018

Płytka developerska PIC32MM dla Kowalskiego.

Postanowiłem dokonać modyfikacji mojego projektu płytki developerskiej dla PIC32MM - mikrokontrolera 32-bitowego firmy Microchip. Podstawową zmianą będzie zastosowanie wyświetlacza graficznego TFT z kartą SD. Zmiany dotyczą również zasilania, płytka będzie zasilana ze złącza Micro USB. Postaram się również zmniejszyć wymiary płytki. Sumarycznie koszt wykonania projektu ulegnie znaczącej obniżce m.in przez zastosowanie tańszego wyświetlacza, przez co płytka wraz z osprzętem stanie się bardziej przyjazna dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego. 
Projekt rzeźbię w aplikacji webowej EasyEDA. Aplikacja jest cały czas rozwijana i udoskonalana, jej unikalną zaletą jest m.in dostęp do biblioteki elementów użytkowników. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla osób chcacych rozstać się z Eaglem. W linkach będzie dostępny plik w formacie Gerbera, na podstawie, którego dowolna płytkarnia wypali nam płyteczki jak świeże bułeczki :)

Schemat elektryczny płytki  :



Koncepcja nowej płytki bazuje na wcześniejszym projekcie dla PI32MM:


Na płytce znajdziemy :

- kolorowy wyświetlacz ILI9163 TFT 1.8" 128x160 firmy Made in China
- dwa przyciski ogólnego przeznaczenia
- jedna dioda LED ogólnego przeznaczenia
- kwarc zegarkowy
- złącze Micro USB , które pozwoli zasilać płytkę m.in z komputera
- 32 bitowy mikrokontroler firmy Microchip PIC32MM0256GPM048
- dwa złącza PICbus kompatybilne z MikroBus firmy Mikroelektronika

Wymiary płytki : 2470 x 4450 mils

Wyświetlacz, który lokuje w projekcie :


Bibliotekę fajową do niego już mamy , opisaną w tym  artykule ,będzie jednak potrzebna drobna modyfikacja biblioteki ponieważ na płytce korzystam z 4 pinów sterujących podczas gdy biblioteka jest w wariantach 5-cio i 3 przewodowego sterowania. Wyświetlacz będzie sterowany na płytce przez SPI1.
Ale to nie problem zmodyfikujemy bibliotekę pod konfigurację płytki.

Nie jestem zwolennikiem płytek kombajnów na których jest mydło i powidło. Dlatego moje płytki są ascetyczne i minimalistyczne ale jednocześnie  elastyczne, ponieważ na pokładzie mamy dwa złącza PICbus do których możemy dołączyć własne moduły lub skorzystać z kilkuset modułów Mikroelektroniki a oferta tych modułów jest stale rozwijana.
Wiem, że z moich płytek korzystają czytelnicy bloga co mnie ogromnie cieszy, bo chciałbym mieć jakiś choć mikraśny wkład w rozwój kultury technicznej w naszym kraju ,tak aby wszystkim, żyło się lepiej, wygodniej i nowocześniej :)

Pozostało już tylko oddać plik projektu do wybranej płytkarni. Nie mogę sie tylko zdecydować czy pozostać przy zieleni czy zrobić dla odmiany czerwone płytki :)


Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com



Linki :

Projekt płytki - plik Gerber

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz