czwartek, 18 stycznia 2018

MRF89XAM8A - radio transceiver ze stosem sieciowym MiWi w pakiecie.


Moduł transceivera MRF89XAM8A jest ciekawą alternatywą dla ZigBee. Pracuje w zakresie 868 MHz i za jego pomocą możemy zbudować m.in sieć czujników/sterowników w naszym domu w konstelacji Mesh, gwiazdy, P2P . Moduł pracuje w oparciu o autorski standard Microchipa - MiWi
Maksymalne zasięgi modułu to 750 m w terenie otwartym i 80 m w budynku.



Typowa aplikacja modułu wygląda jak na poniższym rysunku.




Moduł komunikuje sie po SPI z MCU . W MCU zaaplikowany jest stos sieciowy MiWi.
Stos występuje w dwóch wersjach MiWi P2P i MiWi Pro. Stosy różnią sie możliwościami implementacji sieci. W MiWi P2P zbudujemy proste sieci w topologi gwiazdy i peer to peer z maksymalnie 1024 węzłami a za pomocą stosu MiWi Pro stworzymy rozległą sieć w architekturze Mesh z ograniczeniem do ok 8000 węzłów.




Dużą zaletą stosu MiWi od Microchipa jest mała objętość kodu od 3 kB do 17kB dla wersji PRO. Dla porównania stos ZigBee zajmować może nawet 100 kB. W sumie szkoda, że stos nie został zaimplementowany w samym module.
Warto nadmienić , że stosy MiWi są bezpłatne, jedyne ograniczenie licencyjne do stosowania wyłącznie z mikrokontrolerami firmy Microchip.

Jako ciekawostkę podam, że protokół MiWi i transceiver na pokładzie znajdziemy w MCU serii SAM R30 (czyli były Atmel obecnie własność Microchipa).

Realne zasięgi dla modułu wewnątrz obiektu to 20-50 m. Częstotliwość 868 MHz znacznie lepiej penetruje ściany w budynku niż technologie oparte o 2.4 GHz. Stąd mam większe oczekiwania w stosunku do tych modułów niż do modułów opartych np o BLE 4.2 takich jak RN4871 do których nie wiem po co narobiłem od cholery płytek :) Najprawdopodobniej zmienię koncept co do płytki developerskiej pod PIC32MM i zamiast RN4871 osadzę tam docelowo MRF89XAM8A szkoda, że wcześniej na te moduły nie wpadłem.

Moduł posiada tryb uśpienia i może współpracować z baterią.
W sumie nie ma co się więcej rozczulać nad modułem tylko trzeba go sprawdzić w boju. Cena modułu w granicach 6.72 EUR i jest wyraźnie tańsza niż modułów ZigBeeZigBee wspierane przez ponad 150 firm i istniejące od ok 2004 r jest standardem , który jest cały czas udoskonalany. Standard ten jest z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle tam cena jest raczej drugorzędnym kryterium. W zastosowaniach dla przeciętnego Kowalskiego , technologia ZigBee wydaje się ciut za drogawa (choć w sumie nie wiem czemu skoro jest tak długo na rynku i tak wiele firm wspiera ten standard więc teoretycznie moduły powinny być tanie) .

MiWi istnieje od ok 10 lat, moduły są nadal produkowane czyli zapotrzebowanie jest , oparcie o energooszczędny sieciowy standard  IEEE 802.15.4 (ten sam co ZigBee)  gwarantuje , że MiWi długo nie zniknie z map technologii sieci bezprzewodowych pomimo, że wspiera go tylko jeden producent. Dlatego myślę, że warto zapoznać się bliżej z tą technologią.

Więcej informacji zapodam jak poznam bliżej technologię i dedykowane moduły co mam w planie.

Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com


Linki :

MRF89XAM8A - strona produktu 
MiWi - informacje 








1 komentarz: