niedziela, 8 lipca 2018

dsPIC33CH Dual Core Family - nowa rodzina dwurdzeniowych MCU w 16 bitach.

Microchip nie przestaje mnie zaskakiwać. Ledwo co rozpakowałem się z wyprawy pod namiot a tutaj ogromna rewolucja w świecie 16-bitów. Do sprzedaży trafiła unikatowa konstrukcja MCU 16-bitowego z dwoma rdzeniami na pokładzie w architekturze Master-Slave. Dwa niezależne rdzenie na jednym chipie potrafiące ze sobą współpracować i pędzone 200 i 180 MHz zegarem !!!!. Co ciekawe jest to pierwszy MCU z serii 16-bitowej wyposażone w przemysłowy standard CAN-FD. Powiem nawet , że jestem trochę oszołomiony tym news-em. Prawdopodobnie musiała powstać wśród dużych klientów Microchipa , potrzeba zaistnienia takiej konstrukcji.

W odróżnieniu od konstrukcji dwurdzeniowych ze świata 32-bitowych MCU gdzie łączy się jeden wydajny rdzeń z rdzeniem słabym ale energooszczędnym mamy tutaj dwa rdzenie o zbliżonej wydajności Slave 100 MIPS/200MHz a Master 90 MIPS/180MHz.W architekturze Master-Slave zastosowanej w kontrolerach dsPIC33CH, rdzeń podrzędny służy do wykonywania dedykowanego, krytycznego kodu sterującego, podczas gdy główny rdzeń zajęty jest obsługą działania interfejsu użytkownika, monitorowaniem systemu i funkcji komunikacyjnych, dostosowanych do potrzeb aplikacji końcowej.


Rdzenie można traktować jako niezależne MCU z niezależnymi peryferiami. 
Budzi tutaj podziw skala integracji na małym kawałku krzemu 5x5 mm.
Dostępne obudowy to 28,36,48,64,80 czyli najbardziej popularne obecnie na rynku. Poniżej w tabelce wykaz ogólnych peryferiów z rozbiciem dla poszczególnych rdzeni :


W tabelce widzimy po 1 sztuce Timer 16 bitowy. Specyfikacja szczegółowa podaje , że mamy łącznie możliwość "zbudowania" 13 Timerów 16-bitowych i/lub ? 12 Timerów 32 bitowych. Z istotnych nowości to widzimy w rdzeniu Slave nowy typ pamięci PRAM, która w zamierzeniach ma być znacznie szybsza od Flasha.

Dodatkowo, wewnętrzne jednostki DSC zawierają w stosunku do wcześniejszych MCU, więcej wewnętrznych rejestrów, obsługują nowe instrukcje usprawniające operacje DSP oraz zapewniają krótszy czas wykonywania operacji. Mogą zostać zaprogramowane do wzajemnego monitorowania swojej pracy ze względów bezpieczeństwa

dsPIC33CH posiada bogate funkcjonalności dedykowane m.in do sterowania silnikami różnego rodzaju. Dedykowany obszar zastosowań dla tej rodziny to :

Przemysł : zasilacze AC/DC & DC/DC, drony , roboty, automatyka i kontrola procesów produkcyjnych,
Motoryzacja : konwertery, inwertery, ładowarki do samochodów elektrycznych, sterowniki pomp, wentylatorów, czujniki
Rynek konsumencki : zasilacze urządzeń sieciowych, wymagające aplikacje
IoT :  Gateway-e, centralne procesory

Cena za MCU 48 pin TQFP ok 3,9 EUR

Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com



Linki :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz