wtorek, 19 września 2017

MCP3424 - "miluśki" przetwornik A/D 18 "karatowy"


MCP3424 firmy Microchip to nisko szumowy przetwornik A/D o 18-bit-owym zakresie konwersji, 4-ech kanałach i napięciem referencyjnym 2048 mV na pokładzie, z którym porozmawiamy za pomocą I2C.




Szukając w bogatej ofercie Microchipa przetworników A/D wybrałem sobie ten model. Człowiek ze swojej ułomnej natury chce mieć więcej i dużo, dlatego wybrany przetwornik ma aż 4 kanały i 18-bitów na pokładzie czyli tak na bogato. Obudowa SOIC w jakiej zamknięto przetwornik jest bardzo fajniutka.

Mikrokontrolery typowo mają na pokładzie przetworniki 10 lub w przypływie szaleństwa 12-bitowe. Jeśli chcemy zwiększyć rodzielczość to musimy stosować oversampling lub kupić sobie zewnetrzny przetwornik z wymaganą ilością bitów.

Co zatem nam ciekawego oferuje MCP3424 ?

- programowalną rodzielczość 12 , 14 , 16 lub 18 bitów (3,75 SPS),
- programowalne wzmocnienie sygnału x1, x2, x4, x8
- wewnętrzne napięcie referencyjne 2048 mV,
- 4- kanały do pomiaru napięć dodatnich i ujemnych,
- niski szum w całym zakresie rodzielczości na poziomie 10 ppm,
- tryb pojedyńczego pomiaru lub pomiar z kontynuacją,
- tryb szybkiej komunikacji I2C 3,4 MHz,
- łatwa konfiguracja za pomocą jednego 8-bitowego rejestru,
- bardzo niski pobór prądu 145 uA,
- napięcie zasilania w zakresie 2.7 - 5.5V

W sumie scalaczek wygląda miluśko.

Myślę, że scalaczek jest optymalny do konwersji na 16 bitach mamy wtedy 15 próbek na sekundę i przyjazną postać danych dla mikrokontrolera 16 bitowego .

Spróbuję ujarzmić tego miluśka w praktyce. Już mam nawet pomysł z czym . Mianowicie spróbujemy rozpoznać analogowy czujnik temperatury firmy Microchip MCP9700A bijący na głowę nie tylko ceną popularny czujnik LM35.


Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com



Link :
MCP3424 - datasheet



2 komentarze:

  1. Witam,

    Ciekawy układ Panie Majster, całkiem możliwe, że użyję go w jakichś projektach. Czekam na dalszy rozwój sytuacji, bo zapowiada się nieźle.

    P.S.
    A Pan Majster śpi kiedykolwiek? Zabrakło kropki - "[...]napięciem referencyjnym 2048 V[...]". Czyli lepiej układu nie dotykać, gdy pracuje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję poprawione :) Microchipa traktuję jak piaskownicę z której przez jakiś czas nie wyjdę jest dużo piachu i zabawek :) Spanie to marnowanie życia :)

    OdpowiedzUsuń