RN2483 to w pełni certyfikowany m.in do LoRaWAN 1.0 moduł przeznaczony do komunikacji LoRa w paśmie 434 i 868 MHz. Co ciekawego oferuje nam ten zgrabny modulik dowiemy się w artykule.
Na początek trochę teorii :
LoRa (Long Range) - to wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych. Jest zoptymalizowana pod kątem minimalnego poboru energii i zapewnia
dwukierunkową transmisję danych o zasięgu do 5 km w terenie zabudowanym i
nawet do 15 km poza nim. (dotarłem jednak do informacji o zestawieniu transmisji na odległości 40 km pomiędzy dwoma węzłami !!!!)
Urządzenia zasilane są bateryjnie lub za pomocą akumulatorów. Transmisja
danych możliwa jest dzięki protokołom zapewniającym bezprzewodowe
przesyłanie małych ilości danych z urządzenia do Internetu, chmury lub
serwera. Przy czym prędkość transmisji zależy od długości komunikatu.
Dwukierunkowa komunikacja pozwala zarówno na odbieranie komunikatów, jak
i na przesyłanie ich z urządzeń, a także na ustawianie konfiguracji
urządzenia.
Przykładem mogą być tu czujniki, wysyłające wyniki pomiarów. Za bezpieczeństwo przesyłanych danych przed nieautoryzowanym dostępem odpowiada protokół szyfrowania AES.
Zalety rozwiązanie LoRa sprawiają, że idealnie sprawdza się ono w
zastosowaniach wykorzystywanych w inteligentnych miastach np. jako
rozwiązanie komunikacyjne, aplikacjach internetu rzeczy np. do
realizacji niskoprzepustowej transmisji danych, a także w produktach
automatyki przemysłowej, gdzie może usprawnić monitoring.
Urządzenia mogą pracować w rozległej sieci np jak na rysunku poniżej lub jako pojedyńcze węzły komunikujące się miedzy sobą.
LoRa ma bardzo dużo zalet ale w/g mnie najważniejszą z nich jest to, że jego wykorzystanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami z racji korzystania z nielicencjonowanych pasm częstotliwości ISM (433 MHz, 868 MHz oraz 915 MHz). Czyli tak jakby możemy sobie zostać prywatnymi operatorami sieci bez potrzeby uzyskiwania specjalnych licencji na nadawanie :)
Podstawową wadą jest stosunkowo mała prędkość transmisji ale to nie jest technologia do przesyłania obrazu video.
Jednym z ciekawych i niekonwencjonalnych pomysłów na wykorzystanie LoRy jest niezwykle skuteczny system usprawnienia gospodarki odpadami poprzez monitoring ilości śmieci w koszach i wykorzystywanie tych informacji do optymalizacji trasy przejazdu śmieciarki i planu odbioru odpadów.
Moduł RN2483 jest ciekawym wyborem do zabawy z LoRa. Producent na pierwszym miejscu jako cechę wiodącą wymienia wbudowany stos do sieci LoRaWAN. Komunikacja z modułem odbywa się za pomocą prostych komend ASCII. Czyli z modułem "gadamy" po UART.
Moduł posiada programową możliwość ustawienia radia mamy tu do wyboru modulację FSK z 300 kbps ale z krótszymi zasięgami lub modulacją określoną jako LoRa Technology Modulation i tu przepływność mamy na poziomie 10937 bps.
Strukturę wewnętrzną modułu zobaczymy na rysunku poniżej :
Do dyspozycji mamy 14 pinów GPIO, możemy za ich pomocą sterować elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi etc. Pin GPIO możemy również skonfigurować jako wejście analogowe i użyć wewnętrznego przetwornika ADC.
Przyda się to np do monitoringu stanu baterii.
W pewnych warunkach niedogodnością może być fakt, że wszystkie piny po uruchomieniu modułu są zwarte do masy i musimy o tym pamiętać.
Microchip oferuje dla PIC-ów 8 bitowych do tego modułu, bibliotekę/wtyczkę do MPLAB Code Configurator , która generuje kod w języku C i umożliwia szybkie oprogramowanie i zestawienie węzłów sieci LoRaWAN.
Ruch sieciowy lub dane z pojedyńczych węzłów możemy np.przekierować do aplikacji webowej w chmurze https://www.thethingsnetwork.org/
lub https://loriot.io/
Ruch sieciowy lub dane z pojedyńczych węzłów możemy np.przekierować do aplikacji webowej w chmurze https://www.thethingsnetwork.org/
lub https://loriot.io/
Moduł kosztuje ok.11 EUR
Chodzi mi po głowie aby zaprojektować do tego płyteczkę "developerską" i trochę potestować te moduliki zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam
picmajster.blog@gmail.com
Linki :
RN2483 - datasheet
RN2483 - komendy
TheThingsNetwork i Node.JS
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz